Bilgisayarın işlemc...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Bilgisayarın işlemcisini kullanarak kripto madenciliği yapılabilir mi?

teknocevap
(@teknocevap)
Üye Admin

 

Aslında bu sorunun cevabı evettir ancak verimli olmayışı ve gelirinin oldukça düşük olması nedeni ile yapmak pek akıllıca olmaz. Çünkü yapacağınız madencilik faaliyeti ile harcayacağınız elektrik enerjisini bile karşılayamazsınız.

Yine de yapmak isteyenler için Monero (XMR) madenciliğini anlatmaya çalışayım.

 

1.aDIM : Monero soğuk cüzdan adresi oluşturma.

Öncelikle https://www.getmonero.org/downloads/ adresine gidip işletim sisteminize uygun soğuk cüzdan oluşturmanızı sağlayan programı indirmelisiniz. Programda Türkçe dil desteği mevcuttur. bu nedenle son derece kolay bi şekilde cüzdanı oluşturabilirsiniz. Buradaki amaç Monero adresi elde etmeniz. Eğer elinizde erişebildiğiniz Monero adresi varsa bu adımı yapmanıza gerek yoktur.

 

2.aDIM : Madencilik yazılımını indirmek.

İndirme linki : https://github.com/xmrig/xmrig/releases

Bu adresten yine işletim sisteminize uygun madencilik yazılımını indirmelisiniz. İndirdiğiniz dosyayı .ZİP arşivinden çıkarıp kolay erişebileceğiniz masa üstüne yerleştirin.

 

3.aDIM : Program ayarlarını yapmak.

İndirdiğiniz madencilik programı ( xmrig-...... ) klasörünün içerisinde "config" dosyasını farenin sağ tıklaması ile herhangi bir metin editörü ile açın;

Değişiklik yapacağınız satırlar;

 

104. Satır: "url": "pool.minexmr.com:4444", 
105. Satır: "user": "size ait monero cüzdan adresi",

 

düzenleyin ve kaydedin.

 

4.aDIM : Programı çalıştırıp arkanıza yaslanmak.

Artık tek yapmanız gereken "start" dosyasını çalıştırmak. Ardından madencilik işlemi başlayacaktır. Madencilik faaliyetinin başladığını "https://minexmr.com/dashboard?address=buraya sizin monero cüzdan adresiniz gelecek" adresinden kontrol edebilirsiniz ancak minexmr adresine Türkiye' den erişim yasağı olduğundan vir VPN (ZENMATE) yardımı ile bağlanmalısınız.

Bu konu 2 hafta önce 9 defa tarafından teknocevap tarihinde düzenlendi
Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 02/01/2022 11:23 pm
Paylaş: